هوشمند سازی گلخانه یک روش عالی برای گرفتن بهترین نتیجه و رسیدن به سوددهی بالاست. در هوشمند سازی گلخانه، کارها از طریق سنسورها و سیستم‌های ماشینی انجام می‌شود. زمانی که کارها به صورت اتوماتیک و طبق برنامه انجام می‌گیرد از میزان دخالت انسان کم می‌شود. زمانی که از دخالت نیروی انسانی در مراحل مختلف رشد گیاهان در گلخانه کاسته شود، به همان میزان از خطاهایی که ممکن است به دلیل عملکرد نیروی انسانی در گلخانه‌ها به وجود آید و مانع رشد گیاهان شود و به آن‎ها آسیب برساند، به حداقل می‌رسد. گلخانه‌های هوشمند عوامل حیاتی که بر عملکرد محصول تاثیر می‌گذارند، از جمله درجه حرارت، تهویه، نوردهی، رطوبت و غیره را کنترل می‌کنند. حتی کوچکترین گلخانه‌ها، باغ‌ها و حتی مجموعه‌های گیاهی در خانه می‌توانند تکنولوژی هوشمند را برای دستیابی به نتایج بهتر به کار گیرند. تولید‌کنندگان می‌توانند از برنامه تلفن همراه خود برای تنظیم عوامل کلیدی برای دستیابی به نرخ بهره بهتر استفاده کنند. مسلما قابلیت‌های هوشمند سازی گلخانه به مراتب فراتر از روشن کردن چراغ‌ها است. برای اینکه گیاهان در گلخانه‌ی معمولی به خوبی رشد کنند و شرایط پرورش که عبارت است از آب، نور، خاک و رطوبت به درستی کنترل شود، شخص پرورش دهنده باید زمان زیادی از شبانه روز را در گلخانه حضور داشته باشد تا کارها به صورت دستی انجام شوند. اما با هوشمند سازی گلخانه دیگر نیازی به حضور فیزیکی نیست، زیرا گجت‌های هوشمند به نیابت از شما در گلخانه حضور دارند و منتظر دستور شما از گوشی هوشمندتان هستند تا کارها را انجام دهند. قیمت تجهیزات گلخانه هوشمند ممکن است در ابتدا هزینه‌بر باشد، اما مزایای آن در مقابل هزینه‌ای که می‌شود، بی شمار است. محیط گلخانه باید متناسب با شرایط محیط و ایده آل گیاهان باشد. در نتیجه کشاورزان از هوشمند سازی گلخانه و انتخاب فناوری‌های نوین همچون اتوماسیون گلخانه ها برای پرورش و رشد گیاهان استفاده می‌کنند. با این حال نکته حائز اهمیت این است که پس از بررسی نیازهای تولید گلخانه، توانایی‌ها و عملکرد‎ها این فناوری را مطابق با نیاز ساختار خود تهیه کنید. با آگاهی از هوشمند سازی گلخانه قادر خواهید بود به طور موثری از گیاهان بهترین بهره‌وری را داشته باشید. سیستم هوشمند سازی گلخانه به تولید‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا بر روی پارامترهایی که برای رشد سالم محصول مهم هستند، نظارت داشته باشند. در صورت بروز مشکل هشدارهایی ارسال می‌شود و به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد از راه دور همه‌ی امور را از طریق دستگاه مدیریت کنند. هوشمند سازی گلخانه در ارتقای کیفیت گلخانه‌ها، کاهش مصرف انرژی، بهره‌وری نیروی کار، استفاده از مکانیزه کردن سیستم، بهینه‌سازی استفاده از فضا کمک می‌کند. پیش بینی شده است هوشمند سازی گلخانه در سال‌های آینده رشد چشمگیری پیدا می‌کند و از توسعه‌ی بازار حمایت می‌کند. علاوه بر این، هوشمند سازی گلخانه در بهره‌وری گلخانه نقش به سزایی دارد. در گلخانه‌های سنتی پارامترهای محیطی از طریق مداخله دستی یا سایر مکانیسم‌های کنترل، کنترل می‌شود که اغلب منجر به از دست دادن تولید، از بین رفتن انرژی و افزایش هزینه نیروی کار می‌شود. به مدد هوشمند سازی گلخانه بسیاری از این مشکلات بر طرف می‌شود.

 

گروه مهندسی بازیار در سال 1385 کار خود را در زمینه تامین برق و ارائه طرح احداث گلخانه‌های مدرن آغاز کرد. موفق شدیم در سال 1392 به صورت تخصصی وارد حیطه کشاورزی شویم و اولین سیستم اتوماسیون گلخانه توسط PLC را در شهرستان نجف آباد اجرا کنیم. موفقیت خود را طی چندین سال تجربه تخصص، رضایت مشتری، قیمت مناسب و اجرای با کیفیت اجرای سیستم اتوماسیون گلخانه می‎دانیم. برای اطلاع از قیمت اجرای سیستم اتوماسیون گلخانه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

تکنیک‌های نوین کشاورزی و نوآوری‌هایی مانند حفاظت از محصول، اصلاح انتخابی و کود مصنوعی به ما در تأمین نیاز کمک کرده است، اما با پیش‌بینی جمعیت تا سال 2050 که به 9.7 میلیارد می‌رسد، به موج بعدی نوآوری‌ها نیاز داریم تا از تعادل مناسب بین تولید مواد غذایی بیشتر اطمینان حاصل شود. از آنجا که تغییرات آب و هوایی شدید است و غیرقابل پیش‌بینی بودن هوا را به دنبال دارد، گلخانه‌ها با تنظیم دما، آب و تغذیه محصولات زراعی به کاهش بیشترین تاثیرات کمک می‌کنند. گلخانه هوشمند یک انقلاب در بخش کشاورزی به وجود آورد، ایجاد یک محیط زیست مناسب برای رشد گیاه از طریق حسگرها، محرک و سیستم نظارت و کنترل سبب بهینه‎سازی رشد گیاهان می‌شود. انتظار می‌رود به دلیل افزایش جمعیت، تغییرات آب و هوایی و شهرنشینی شاهد رشد چشمگیر هوشمند سازی گلخانه‌ها باشیم. کشاورزی هوشمند با سرعت بسیار بالایی رو به رشد است. بر اساس نوع کاربرد، گلخانه هوشمند به دو نوع هیدروپونیک و غیر هیدروپونیک تقسیم می‌شوند. در گلخانه‌های هوشمند هیدروپونیک گیاهان را بدون خاک پرورش می‌دهند. گلخانه‌های هوشمند غیر هیدروپونیک بر بازار حاکم هستند و بیشترین پتانسیل رشد را برای گیاهان فراهم می‌کنند. فناوری‎های کلیدی مورد استفاده در گلخانه‌های هوشمند مانند سیستم‌های آبیاری تحت فشار، دریچه و پمپ و غیره مقدمات رشد و تولید محصولات از نظر کمی و کیفی را فراهم کرده است. هدف از گلخانه هوشمند کنترل محیط برای رشد گیاهان است. گیاهان برای رشد به دما، رطوبت خاک، نور، رطوبت، هوا (اکسیژن، دی اکسید کربن و نیتروژن) و مواد مغذی نیاز دارند. گیاهان همچنین به روابط همزیستی با قارچ‎ها و حشرات برای رشد بهتر نیاز دارند. گلخانه هوشمند به کنترل بسیاری از این عوامل کمک می‌کند تا شرایط خوبی را برای رشد گیاهان فراهم کند. هزینه هوشمند سازی گلخانه شاید در ابتدا کمی زیاد باشد اما محصولات باکیفیت و عدم بروز خسارت باعث می‌شود که چند برابر آن مبلغ به شما بازگردد. اینکه آیا شما یک کشاورز حرفه‌ای هستید و یا به دنبال گسترش فصل رشد و بهبود تولید سالانه محصولات زراعی، بدون شک نیاز به اطلاعاتی خواهید داشت که در این مسیر به شما کمک کند. یک فضای مناسب برای رشد گیاهان می‌تواند نحوه پرورش آن‌ها را تغییر دهد. به همین دلیل لازم است برای انتخاب با تمام گزینه‌های پیش رو، آشنا شوید. هوشمند سازی گلخانه و استفاده از این فناوری یک روش عالی برای گرفتن بهترین نتیجه است. برای این منظور از سنسورهای مختلف که پارامترهای محیطی را با توجه به نیاز گیاه اندازه‌گیری می‌کنند، استفاده می‌شود. ممکن است هزینه هوشمند سازی گلخانه در ابتدا برای تولیدکنندگان سنگین باشد اما این سیستم سود و مزایای زیادی را برای تولیدکنددگان به دنبال دارد. هوشمند سازی گلخانه با استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی از راه دور کار خود را انجام می‌دهند و ارتباط چندانی با مداخله دستی ندارند. هوشمند سازی گلخانه روشی نوین برای رشد و پرورش انواع گیاهان است. همان‌طور که اشاره کردیم هزینه هوشمند سازی گلخانه در ابتدا کمی زیاد است اما با تولید محصولات مرغوب و کاهش خسارات مبلغی بیش از هزینه‌ای که پرداخته‌اید به شما باز  می‌گردد.