محصولات گلخانه‌ای

اگر گمان می‌کنید که فصل باغبانی محدود به بهار، تابستان و پاییز است، سخت در اشتباه هستید. انواع مختلفی از گیاهان و سبزیجات وجود دارند که در فصل زمستان به خوبی رشد می‌کنند، تنها کافی است شرایط رشد را برای آن‌ها فراهم کنید.

اکثر گیاهان زمستانی سفت و سخت هستند و از مقاومت خوبی در هوای سرد برخوردار می‌باشند. با این حال اگر آب و هوا به شدت یخبندان است، همواره می‌توانید از روش‌های موثر در گرم کردن گلخانه‌ها استفاده کنید. مزیت رشد گیاهان در گلخانه بسیار زیاد است.

چه انتظاری از یک گلخانه زمستانی داشته باشیم؟

نکته اصلی که وجود دارد این است که گیاهان در این فصل به همان سرعتی که در تابستان رشد می‌کنند، در این فصل رشد نمی‌کنند.
بسته به آب و هوایی که گلخانه در آن به سر می‌برد، ممکن است زمان برداشت هر گیاه دو برابر حد معمول شود.
با این حال گیاهانی نیز وجود دارند که با اینکه به بلوغ و رشد کامل نرسیده‌اند، اما برای برداشت مناسب خواهند بود.

روزهایی وجود دارد که هیچ پیشرفتی در رشد گیاهان مشاهده نخواهید کرد، با این وجود تا زمانی که درجه حرارت کافی و مناسب در گلخانه ایجاد شود، مجددا به رشد خود ادامه خواهند داد.

گلخانه در اصفهان

در ماه‌هایی که هیچ گونه رشدی از سمت محصولات گلخانه‌ای مشاهده نمی‌کنید، نیازی به نگرانی و وحشت نیست، این موضوع کاملا طبیعی خواهد بود. به محض طولانی شدن روزها و افزایش دما، متوجه رشد محصولات گلخانه‌ای خواهید شد.

ابزار موفقیت

باغبانی گلخانه در زمستان یک تجربه بسیار متفاوت از هر زمان دیگری از سال است.
در آب و هوای خنک، لازم است به طور خاص و دقیق برنامه‌ریزی کنید تا درک کنید چه چیزی را می‌توانید رشد دهید.

از آنجایی که نور و گرمای زیادی در زمستان در دسترس نیست، نیاز به تغییر دما در گلخانه خود خواهید داشت.
به هر حال اگر یک گلخانه در اختیار دارید، بنابراین نیاز است از شرایط مختلف رشد گیاهان نیز مطلع باشید. حفظ یک محیط یکنواخت استرس کمتری ایجاد می‌کند و در نتیجه موفقیت بیشتری به همراه دارد، به همین دلیل به کمک برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از اتوماسیون گلخانه ای برای این کار، می‌توانید به صورت کاملا موثر از گلخانه خود بهره‌برداری نمایید.

حفظ گرما

مهم‌ترین کاری که لازم است انجام دهید این است که حتی بدون نیاز به برق بیش از حد، با استفاده از انرژی خورشیدی، گرما را در درون گلخانه حفظ کنید. بشکه‌ها و یا بطری‌های پلاستیکی سیاه رنگ، یک روش مناسب برای این کار خواهند بود. آن‌ها را با آب پر کنید و در سراسر گلخانه قرار دهید. رنگ سیاه باعث می‌شود تا گرمای خورشید در طول روز جذب شده و در شب به طور خودکار آزاد شود. این روش باعث می‌شود تا فضای گلخانه گرم شود و نتایج بهتری از رشد گیاهان ایجاد شود.

سیستم تهویه گلخانه

لنت‌های حرارتی

لنت‌های گرمایش الکتریکی یکی دیگر از راه‌هایی است که به کمک آن می‌توانید ریشه گیاه را گرم نگه دارید.
فواید انتقال مستقیم گرما به راحتی امکان خواهد داشت و می‌توانید اطمینان داشته باشید که در طول زمستان به شما کمک می‌کنند.

عایق‌بندی

می‌توانید برخی از گیاهان را با روکش‌های پارچه‌ای محصور کنید تا سرمازدگی را کاهش داده و محیط گرم‌تری را در گلخانه ایجاد کنید.
این امر برای گیاهان نازک‌تر، از اهمیت بیشتری برخوردار است، به این دلیل که آن‌ها شکننده‌تر محسوب می‌شوند.
روش‌های زیادی وجود دارد که پیاده‌سازی آن‌ها می‌تواند به معنی بقای گیاهان باشد. به کمک عایق‌بندی کل گلخانه نیز می‌توانید اطمینان بیابید که فضای آن گرمای کافی را خواهد داشت.

سبزیجات

بسیاری از سبزیجات معمولی برای یک باغ زمستانی ایده خوبی به شمار می‌آیند.
برای برداشت در اواخر زمستان، کاهو، اسفناج و کلم می‌تواند گزینه‌های مناسبی به شمار آید.

۱- پیاز

مجموعه پیاز و خانواده آن برای کاشت در پاییز یک گزینه آسان و مناسب خواهند بود، به این دلیل که از خودشان در زمستان مراقبت می‌کنند.
پیازها معمولا دارای فصل رشد طولانی هستند و برای برداشت در تابستان آینده آماده خواهند بود. به همین دلیل با یک برنامه‌ریزی دقیق زمانی که در بهار شروع به کاشت می‌کنید، می‌توانید از رشد مناسب آن‌ها اطمینان داشته باشید.

گلخانه

۲- سیر

رشد سیر به آسانی پیاز نخواهد بود، با این حال انواع زیادی از آن برای کاشت در پاییز وجود دارد.
شبیه به پیاز آن‌ها نیز فصل رشد طولانی دارند و تا تابستان آینده آماده برداشت نیستند. از آنجایی که سیر طرفداران زیادی دارد و اکثر غذاها قابل استفاده است، کاشت آن می‌تواند یک ایده مناسب در رشد گیاهان زمستانی باشد.

۳- پیازچه

یکی دیگر از سبزیجات مناسب برای انواع غذا، که از مقاومت بالایی در زمستان برخوردار است، پیازچه است.
آن‌ها از دسته محصولات گلخانه‌ای هستند که به سرعت رشد می‌کنند، به این دلیل که یک نوع محبوب و قابل اعتماد از گیاهان قابل کاشت در زمستان محسوب می‌شوند.

۴- اسفناج

از جمله گیاهانی که برگ‌های آن طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است، اسفناج است.
آن‌ها به خوبی در فضای گلخانه قابل پرورش هستند. کاشت این گیاه در اوایل پاییز باعث می‌شود تا در طول زمستان از برگ‌های جوان و تازه آن بهره‌مند شوید. با برداشت منظم قادر خواهید بود تا رشد آن را در تابستان نیز ادامه دهید.

بهترین گلخانه اصفهان

۵- باقالا

این حبوبات پهن و خوشمزه را می‌توان در بهار نیز کشت کرد. هر چند در فصل پاییز نیز دوام می‌آورند و برای برداشت در زمستان عالی خواهد بود.

۶- نخود فرنگی

اگرچه کاشت نخود فرنگی در پاییز تقریبا سخت است، با این حال به کمک روش‌های موثر می‌توانید به خوبی آن‌ها را در گلخانه پرورش دهید و از مزایای آن در زمستان برخوردار شوید.

۷- مارچوبه

اگر فضای کافی در گلخانه دارید، می‌توانید از آن برای کاشت مارچوبه در پاییز استفاده کنید.
اگرچه رشد این گیاه نیز به آسانی انجام نمی‌شود و نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارد، با این حال هر تاج مارچوبه می‌تواند حداکثر ۲۵ سال در چرخه تولید باقی بماند. شما باید در کاشت این محصول صبور باشید، با این حال در پایان اطمینان خواهید داشت که پرورش آن گیاه ارزش کافی را دارد.

۸- برگ‌های زمستانی

گیاهان سالادی فقط مخصوص تابستان نیستند. بسیاری از گیاهان مانند کاهو و کلم به خوبی در زمستان مقاومت کرده و قابل استفاده خواهند بود.
اگر فضای مناسبی را در گلخانه فراهم کنید، می‌توانید اطمینان بیابید که آن‌ها به خوبی رشد می‌کنند.

۹- هویج

هویج یکی از انواع سبزیجات محبوب برای بسیاری از مردم به شمار می‌آید که می‌توانید در فصل بهار و یا زمستان، محیط مناسب رشد آن را در گلخانه فراهم کنید.

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *