محصولات زراعی

گلخانه‌ها در طول روز گرمای خورشید را حفظ می‌کند و در نتیجه باعث می‌شوند که گیاهان در طول شب از این گرما استفاده کنند. با این حال در سردترین شب‌های سال، یخبندان می‌تواند به گیاهان گلخانه آسیب برساند. مگر اینکه روش‌های حفاظتی برای جلوگیری از این مسئله اجرا شود. برای گرم نگه داشتن گیاهان در گلخانه نیازی به نصب سیستم‌های گرمایشی گران قیمت نخواهید داشت. روش‌های ارزان‌تری نیز وجود دارد که از یخ‌ زدگی محصولات زراعی در طول زمستان حفاظت می‌کند.

گرم کردن هوای محیط

برای کم کردن هوای اطراف گیاهان گلخانه‌ای تنها کافی است مناطق نزدیک به ریشه گیاه را گرم کنید. این روش نسبت به گرم کردن کل هوا ارزان‌تر واقع می‌شود. بخاری‌های تابشی و هیترها می‌توانند گرما را مستقیماً به اطراف ریشه گیاه منتقل کنند. علاوه بر آن وسایل بسیار زیادی وجود دارد که در این راستا موثر واقع می‌شوند. گرمایش از کف یکی دیگر از روش‌هایی است که باعث گرم شدن ریشه می‌شود. با این حال از آنجایی که ممکن است منجر به سوختن ریشه درختان و محصولات شود کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پوشاندن گیاهان

در شب‌های سرد سال، حفظ محصولات زراعی در گلخانه به کمک پوشش‌های پلاستیکی به آن‌ها کمک خواهد کرد. با این حال بهتر است در طول روز این پوشش‌ها برداشته شود تا گیاهان بیش از حد گرم نشوند. این کار می‌تواند علاوه بر گرم کردن ریشه‌ها از ترک خوردن گلدان‌ها جلوگیری کرده و به حفظ گرما در برگ گیاهان کمک کند.

سیستم‌های گرمایشی و بخاری‌ها

بخاری‌های برقی و گازی به گردش هوا و کاهش نقاط سرد در گلخانه کمک می‌کنند. مهم‌ترین ویژگی آن‌ها این است که به کمک ترموستات داخلی تنظیم می‌شوند. بنابراین تنها زمانی که دمای گلخانه به صورت ناگهانی کاهش پیدا می‌کند روشن می‌شوند. نیازی نیست گلخانه را بسیار گرم نگه دارید. البته اگر گلخانه در یک منطقه سردسیر واقع شده است با توجه به شرایط آب و هوایی می‌تواند دمای بخاری را در حد مشخصی نگه دارید.
دمای ۳۶ درجه فارنهایت به اندازه کافی برای گل و گیاهان گرم خواهد بود تا از یخ زدگی جلوگیری کند. اگر در گلخانه درختان و گیاهان جوان‌تری دارید می‌توانید ترموستات را روی ۴۵ درجه فارنهایت تنظیم کنید. برای گیاهان ظریف‌تر دمای ۵۵ درجه فارنهایت مناسب است، می‌توانید بخاری‌ها را در یک نقطه مرکزی باز و یا انتهای گلخانه قرار دهید تا نتایج بهتری کسب کنید.

محافظت از محصولات زراعی در گلخانه

تنظیم رطوبت محیط

صرفه‌جویی در مصرف آب گلخانه اهمیت زیادی دارد، ‌آب می‌تواند در طول روز گرمای خورشید را جذب کرده و در طول شب زمانی که گیاهان به آن نیاز دارند انرژی ذخیره شده را آزاد کند. به کمک سطل‌ها و یا ظروف پر شده از آب در بین گیاهان می‌توانید این امکان را برای آن‌ها فراهم کنید.
حفظ رطوبت در یک مقدار مشخص باعث می‌شود شرایط رشد گل‌ها در مناطق سرد و خشک فراهم شود. با این حال رطوبت بیش از حد باعث پژمردگی و یخ زدگی گل‌ها می‌شود. به کمک سنسورهای تنظیم رطوبت می‌توانید شرایط را بهتر از قبل مدیریت کنید.

استفاده از کمپوست گرم برای گیاهان

یک روش قدیمی برای محافظت از یخ زدگی گیاهان گلخانه‌ای اضافه کردن کود و کمپوست بر روی بستر گیاه می‌باشد که کار را برای رشد آن‌ها آسان‌تر می‌کند. به یاد داشته باشید بذر و یا پیوندها را به صورت مستقیم بر روی کمپوست گرم قرار ندهید، زیرا گرما و نیتروژن اضافی باعث از بین رفتن گیاه می‌شود.

گرم کردن خاک

روش دیگری که برای گیاهان گلخانه‌ای استفاده می‌شود افزایش گرمای خاک به کمک پوشاندن زمین با پلاستیک و یا مواد تاریک است. این کار باعث افزایش دمای خاک شده، بنابراین رشد گیاهان به راحتی انجام می‌شود. گرم شدن خاک باعث افزایش سرعت جوانه زنی و پیوند آسان‌تر گیاه می‌شود.

پلاستیک می‌تواند خاک را به خوبی گرم نگه دارد. با این حال اگر به اندازه کافی گرم نباشد باعث رشد علف‌های هرز کنار گیاه می‌شود. معمولاً از مالچ پلاستیکی سیاه برای این منظور استفاده می‌شود، به این دلیل که ارزان قیمت بوده و مانع از رشد علف‌های هرز در کنار گیاهان و گل‌ها می‌شود.

کاشتن بذر در دمای مناسب

برخی از گیاهان و گل‌ها رشد آهسته‌تری دارند. بنابراین می‌توانید ۱۰ تا ۱۲ هفته قبل از شروع سرما آن‌ها را در دمای مناسب‌تری پرورش دهید. به عنوان مثال اگر در فصل زمستان برای کاشت بذرهای گیاهان خاصی اقدام نمایید جوانه زنی آن‌ها در فضای گرم ممکن شده و در فصل سرما دچار یخ زدگی شدید نخواهند شد. استفاده از گلخانه هوشمند یک راه عالی برای محافظت از محصولات زراعی در گلخانه می‌باشد.

محافظت از محصولات زراعی در گلخانه

آیا می‌توان گیاهان را به کمک پلاستیک برای محافظت از یخبندان پوشاند؟

پلاستیک در بسیاری از مواقع می‌تواند یک عامل موثر در محافظت از یخ‌ زدگی گیاهان گلخانه‌ای باشد. به عنوان مثال در گلخانه‌ها با ارتفاع و وسعت کم می‌توانید از این روش استفاده کنید. باید مراقب باشید زمانی که دمای هوا افزایش پیدا می‌کند. دمای اطراف گیاهان گلخانه بیش از حد گرم نشود. این باعث می‌شود که جریان هوا به اندازه کافی برای گیاه مورد نظر فراهم نشود. علاوه بر این باید مراقب رطوبت ایجاد شده داخل کاورهای پلاستیکی شود. افزایش رطوبت می‌تواند باعث مبتلا شدن گیاه بیماری‌های قارچی شود.

روش‌های مختلفی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید گیاهان و محصولات زراعی خود را از سرمای شدید محافظت کنید. به عنوان مثال توجه به عایق بندی و جلوگیری از هدر رفتن انرژی یکی از مواردی است که باعث می‌شود گرمای تولید شده در محیط باقی بماند و در نتیجه سرما باعث یخ زدگی گیاهان نشود.

بسیاری از کشاورزان ترجیح می‌دهند که محصولات زراعی مقاوم به سرما را در گلخانه کاشت کنند. به عنوان مثال محصولاتی مانند اسفناج، کاهو، سیب زمینی و کلم از جمله گیاهانی هستند که در برابر یخ زدگی مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهند.

در نتیجه به کمک یک برنامه دقیق و مشخص برای گلخانه خود متوجه خواهید شد که کدام گیاهان برای پرورش در فصل سرما گزینه مناسب‌تری به شمار می‌آیند. در نتیجه با سرمایه گذاری بر روی این گیاهان می‌توانید اطمینان داشته باشید که سرمایه و انرژی شما هدر نخواهد رفت.

به کمک رعایت نکات عنوان شده و با دریافت راهنمایی و مشورت از یک کارشناس متخصص در زمینه کشاورزی، قادر خواهید بود عملکرد بهتری را برای دسترسی به اهداف خود در رشد گیاه پیاده و اجرا کنید.

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *