ساخت و ساز گلخانه‌

اینکه در مسیر راه‌اندازی گلخانه هستید یا در حال ساخت و ساز گلخانه‌ حلقه‌ای و یا بررسی یک زمین ده هکتاری برای احداث گلخانه خود هستید تفاوتی ندارد. مسئله‌ای که وجود دارد فرایند ساخت و ساز گلخانه‌ است. گاهی ممکن است احداث گلخانه برای سازندگان با چالش‌های متعددی همراه شود. به این دلیل که تمام منابع شخصی و سازمانی باید به ناحیه مورد نظر هدایت شود. با این حال مواردی وجود دارد که به شما در این مسیر کمک خواهد کرد.

برنامه ریزی برای اهداف بلند مدت

لازم است بدانید برای بسیاری از پروژه‌های ساخت گلخانه و مجهز کردن آن به اتوماسیون گلخانه در گام اول بودجه مالی، زمان و تقاضای فعلی بازار در حد انتظار شما وجود نخواهد داشت و به همین دلیل با نگاهی به اهداف آینده گلخانه تجاری خود می‌توانید از مرتکب شدن برخی اشتباهات جلوگیری کنید. با نزدیک شدن به مقیاس واقعی برنامه احداث گلخانه خود را انجام دهید و به کمک برنامه ریزی و ایجاد یک طرح مناسب برای سازه‌ها و تجهیزات گلخانه می‌توانید فرایندهای مختلف عملکرد را در این مسیر ترسیم کنید.

استخدام افراد باتجربه

به طور معمول می‌توانید پروژه احداث گلخانه را به چند صورت پیش ببرید:

– فرایند ساخت را خودتان و یا به کمک تولیدکنندگان کوچک‌تر و با یک تیم اختصاصی از کارمندان آن‌ها در زمینه‌های مختلف اجرا کنید. این افراد می‌توانند پیمانکارهایی باشند که گلخانه‌های بزرگ را تاسیس می‌کنند و از تجربه کافی در این زمینه برخوردار هستند.

– ممکن است از یک شرکت ساخت و ساز گلخانه حرفه‌ای و سایر پرسنل متخصص آن برای نصب ساختار گلخانه سیستم‌های گرمایشی آبیاری و یا غیره استفاده کنید.

در هر صورت به یاد داشته باشید که به کمک متخصصان ساخت و احداث گلخانه می‌توانید برنامه خود را مطابق با آنچه انتظار دارید پیش ببرید. به این دلیل که آن‌ها می‌توانند درک کنند که انتظارات شما چیست. علاوه بر آن به کمک تجربه‌هایی که از احداث گلخانه‌های قبلی به دست آورده‌اند خدمات دقیقی را ارائه می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا در هزینه‌های شما صرفه جویی شود.

ساخت و ساز گلخانه

سازماندهی امور

می‌توانید با تنظیم یک جلسه برای شروع کار و به منظور مشخص کردن فعالیت‌ها و برنامه پروژه، سیستم‌های مختلف و افراد را با یکدیگر هماهنگ کنید. اطمینان حاصل کنید که سیستم‌ها طبق برنامه‌ ریزی شما کار می‌کنند هرچقدر هماهنگی وسایل و افراد با یکدیگر بیشتر باشد پروژه احداث گلخانه با سرعت بیشتری جلو می‌رود و در نتیجه رضایت شما را به همراه خواهد داشت.

تامین بودجه برای شرایط احتمالی سخت

تنظیم بودجه مالی برای ساخت و ساز گلخانه و تعیین هزینه‌های سرمایه‌ای و عملیاتی اتوماسیون گلخانه ها یک عنصر ضروری برای موفقیت شما خواهد بود. این که برنامه چقدر با فعالیت‌های انجام شده هماهنگ است مهم است، اما در نظر گرفتن بودجه برای شرایط غافلگیر کننده به کاهش استرس و اطمینان شما در پیشرفت فعالیت‌ها کمک می‌کند.

در نظر گرفتن زمان

درست مانند هزینه‌های پیش بینی نشده زمان پروژه نیز می‌تواند دستخوش تغییر شود. به عنوان مثال ممکن است شرایط آب و هوای پیش بینی نشده منجر به متوقف شدن پروژه شود و یا در یک شرایط خاص منابع و تجهیزات مورد نیاز برای پیشبرد فعالیت وجود نداشته باشد. این مسئله باعث به تعویق افتادن فرایند پروژه احداث گلخانه خواهد شد.

انعطاف پذیری در زمانبندی باعث خواهد شد تا پیشرفت برنامه‌ها بهتر انجام شود و در نتیجه نگران پایان آن نخواهید بود.

تمرکز بر کیفیت مراحل

ساخت و ساز گلخانه به همراه کنترل‌های زیست محیطی و سیستم‌های موجود برای رشد گیاهان سرمایه‌ گذاری‌های بلندمدتی هستند که سود سهام بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت. اگر شروع کار با کیفیت بالایی همراه باشد عملکرد از همان ابتدای مسیر درست خواهد بود و به شما این امکان را می‌دهد تا انرژی‌های خود را برای رشد محصولات با کیفیت متمرکز کنید.

ساخت و ساز گلخانه

نکات مهم برای راه‌اندازی گلخانه وجود دارد، انجام فعالیت‌ها با کیفیت ایده آل به موفقیت شما در درازمدت منجر می‌شود. هرچقدر که به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید کارایی عملیات شما به حداکثر خواهد رسید. برای این کار می‌توانید موارد زیر را رعایت کنید:

۱- استفاده از سیستم‌های گرمایشی با راندمان بالا و بخاری‌های واحد برای گلخانه‌های کوچک‌تر به منظور کاهش هزینه‌های انرژی

۲- تهیه سیستم‌های چرخدار به منظور انتقال مواد و گیاهان

۳- فراهم آوردن رایانه‌های محیطی به منظور اتوماسیون تهویه، دما، آبیاری و غیره

۴- نورپردازی کارآمد برای کاهش نیاز به مصرف برق

۵- تهیه و انتخاب نیمکت‌های مناسب برای گلخانه و قرار دادن گل‌ها و گیاهان

از آنجایی که محیط گلخانه به شکل کامل به میزان نور، جریان هوا، دما، رطوبت و آبیاری و مواردی از این دست بستگی دارد لازم است در هنگام احداث آن به تمامی این نکات توجه داشته باشید.

قاب بندی

پس از احداث گلخانه نیاز است به مواردی همچون قاب بندی آن توجه داشته باشید . چوب و فلز از جمله متریال رایج در ساخت گلخانه به شمار می‌آیند. چوب برای گلخانه‌های کوچک‌تر بسیار ایده‌ آل است و مهمترین مزیت آن ارزان بودن می‌باشد. با این حال به یاد داشته باشید که گلخانه‌های چوبی نیاز به نگهداری بیشتری دارند. گرچه بسته به شرایط نگهداری به راحتی می‌توان ۵۰ سال آن‌ها را در آب و هوای خشک و با نگهداری مناسب حفظ کرد.

امروزه اکثر گلخانه‌های تجاری از فولاد گالوانیزه ساخته شده‌اند. فولاد طول عمر بسیار بیشتری نسبت به چوب دارد و نیاز به رنگ آمیزی، آب بندی و نگهداری مداوم نخواهد داشت. این مواد انعطاف پذیر بوده و به عایق بندی کمتری نیاز دارند و می‌توانند در شرایط سرما و گرما شرایط گلخانه را در دمای مناسب حفظ کنند.

مواد شیشه‌ای یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند برای احداث گلخانه مورد استفاده قرار گیرد. با این حال علاوه بر مشکلاتی مانند انبساط و انقباض شرایط آب و هوایی در آن ممکن است باعث بروز مشکل شود. شکستن شیشه مشکل بسیار بزرگ‌تری را برای شما ایجاد می‌کند. این نوع ماده معمولاً گران‌تر بوده و عایق کمتری نسبت به مواد مانند پلی کربنات دارد. از طرفی به شدت نور مستقیم خورشید را به سمت گیاهان می‌تاباند این مورد ممکن است باعث سوزاندن آن‌ها شود.

در نهایت هر چقدر به عایق بندی صحیح گلخانه توجه بیشتری داشته باشید می‌توانید راندمان و بازدهی انرژی را در آن افزایش دهید. با رعایت این نکات می‌توانید اطمینان حاصل کنید که برنامه احداث گلخانه به درستی پیش خواهد رفت.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *