گرمایش گلخانه

کاهش دما در فصل زمستان و یا شب‌های سرد برای برخی گیاهان به منظور کنترل شدن رشد آن‌ها مهم می‌باشد، چرا که می‌تواند بسیاری از پرورش دهندگان را نگران کند. گاهی اوقات کاهش دمای هوا تا چند درجه فارنهایت موجب کاهش قدرت افزایش ارتفاع گیاه می‌شود. به همین دلیل حفظ گرمایش گلخانه برای بسیاری از پرورش دهندگان در گلخانه باعث می‌شود که آن‌ها حداکثر کارایی و راندمان را از گلخانه دریافت کنند.
هر چند از بهترین و حیاتی‌ترین منابع گرما برای هر گلخانه انرژی خورشید است، به این دلیل که با تابش مستقیم پرتوهای خورشید از بین پوشش گلخانه به سمت گیاهان باعث می‌شود که آن‌ها انرژی لازم را برای رشد در اختیار داشته باشند. با این حال گاهی ممکن است پرورش دهندگان نتوانند به اندازه کافی از این منبع انرژی استفاده کنند. به همین دلیل لازم است از روش‌های دیگر بهره مند شوند.

برخی از تولیدکنندگان از وسیله‌هایی مانند سیستم کنترل یکپارچه در محیط زیست و یا اتوماسیون گلخانه ها برای تنظیم سیستم‌های گرمایش گلخانه خود استفاده می‌کنند. با این حال ممکن است سرمایه گذاری اولیه برای تهیه آن گران قیمت باشد. با این حال روش‌های زیادی وجود دارد که به سادگی به شما کمک می‌کند تا گرما را در گلخانه خود حفظ کنید.

استفاده از پوشش‌های تیره

به منظور حفظ انرژی بیشتر خورشید در طول روز می‌توانید از پوشش‌های تیره برای گلخانه استفاده کنید و یا اینکه سطل‌های آب تیره رنگ بزرگی را در گلخانه قرار دهید. در این صورت اطمینان خواهید داشت در طول روز میزان بالاتری از نور خورشید دریافت می‌شود. هر چقدر میزان پوشش‌ها و یا سطل‌ها بزرگتر باشندف گرمای بیشتری حفظ می‌شود. آنگاه با نزدیک شدن به شب و کاهش دما گرمای ذخیره شده در این پوشش‌ها و یا از آب توزیع می‌شود و حرارت گلخانه افزایش پیدا می‌کند. اگر با روش‌های ایمن این کار را انجام دهید می‌توانید حدود ۲۰ و ۳۰ درجه دمای گلخانه را نسبت به هوای بیرون افزایش دهید.

استفاده از کمپوست برای افزایش گرما

کمپوست‌ها بهترین گزینه برای پرورش دهندگان هستند. پیدا کردن یک ترکیب مناسب از آن‌ها برای محصولات می‌تواند به گیاهان شما کمک کند تا نه تنها مواد مغذی ضروری خود را تامین کنند، بلکه گرمای لازم را نیز دریافت کنند. تجزیه شیمیایی دریافت کمپوست به صورت انرژی گرمایی آزاد می‌شود که می‌تواند دما را تا ۱۰۰ درجه فارنهایت افزایش دهد. کمپوست سرعت رشد گیاهان را در طول زمستان افزایش می‌دهد.

حفظ گرمایش در گلخانه

استفاده از روکش

می‌توانید سطح گیاهان را بپوشانید تا اطمینان حاصل کنید آن‌ها از سرما و انجماد در امان هستند. با استفاده از انواع پلاستیک‌ها در طول زمستان می‌توانید هر ردیف‌ از گیاهان را در طول زمستان بپوشانید تا گرمای مورد نیاز آن‌ها حفظ شود.

پوشش‌های شیشه‌ای

اگر در مناطق سرد و خشک زندگی می‌کنید، پوشش‌های شیشه‌ای مناسب‌ترین روشی هستند که می‌توانند به جذب بیشتر انرژی خورشید در طول زمستان کمک کنند. تابش نور آفتاب باعث می‌شود که گیاهان از سرمازدگی نجات پیدا کنند و در نتیجه به کمک یک روش ساده و ارزان گرمای مورد نیاز در فضای داخلی گلخانه حفظ شود.

عایق‌بندی

بهتر است به روش‌های عایق‌بندی توجه داشته باشید. به این دلیل که آن‌ها می‌توانند تا میزان قابل توجهی باعث کاهش تلف شدن گرما و جلوگیری از هدر رفتن آن در طول زمستان شوند. بستن تمام درزها و شکاف‌هایی که احتمال می‌رود موجب خروج گرما از گلخانه شود باعث می‌شود مشکلات شما در زمستان به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند بنابراین سعی کنید عایق بندی را جدی بگیرید.
علاوه بر پوشاندن درز و شکاف‌ها می‌توانید از پوشش‌هایی که در این راستا وجود دارند برای سقف و دیواره‌ها به منظور حفظ گرما و جلوگیری از خروج آن استفاده کنید.

استفاده از بخاری و سیستم‌های گرمایش

گاهی هرچقدر هم که از روش‌های دیگر برای حفظ گرما در گلخانه استفاده کنید، تنها وجود یک سیستم گرمایشی مناسب می‌تواند راندمان و عملکرد شما را بهبود بخشد. بنابراین با استفاده از بخاری‌های پروپان یا بخاری‌های برقی می‌توانید گرمای مورد نیاز گیاهان برای رشد را فراهم کنید. علاوه بر این سیستم‌ها و روش‌های دیگر و تجهیزات گرمایشی دیگری هم وجود دارد که می‌توانید از مزایای آن بهره‌‌مند شوید. با این حال بسته به بودجه و یا انرژی که لازم است مصرف کنید می‌توانید هر یک از آن‌ها را به این منظور انتخاب کنید.
وجود آنها در گلخانه‌های کوچک می‌توانند دمای مورد نیاز را فراهم کنند، بنابراین تنها کافی است توزیع گرمای تولید شده توسط آن‌ها را مدیریت کنید.

کمک به گردش هوا

در بسیاری از موارد تنها استفاده از بخاری کافی نیست، بلکه باید اطمینان حاصل کنید هوا در محیط به طور مساوی منتشر می‌شود. در غیر این صورت وجود هوای سرد و گرم باعث مشکل در پرورش گیاه خواهد شد.
یک راه حل ساده این است که به گردش جریان هوا در محیط کمک کنید. با استفاده از تجهیزات و وسایل گردش هوا می‌توانید اطمینان داشته باشید که آن‌ها به جریان یافتن آن کمک می‌کنند.

حفظ گرمایش در گلخانه

تهویه در گلخانه

گیاهان از گاز کربن دی اکسید استفاده می‌کنند. با این حال اکسیژن و رطوبت آزاد می‌کنند. اگر تهویه هوا به خوبی صورت گیرد، حفظ رطوبت در سطح ایده‌ آل به کاهش کپک و قارچ یا بیماری‌های دیگر کمک کرده و در نتیجه اطمینان خواهید داشت دما در محیط گلخانه حفظ می‌شود. فقط کافی است چند ساعت در طول روز در و پنجره‌های گلخانه را باز کنید تا هوای تازه وارد آن شود.

گیاهان را از زمین سرد بلند کنید

قرار گرفتن گیاهان بر روی زمین سرد خود باعث ایجاد مشکل در روند رشدشان می‌شود. بنابراین می‌توانید از نیمکت‌های مختلف برای قرار دادن گل‌ها بر روی آن استفاده کنید. در این صورت اطمینان خواهید داشت که سرما از زمین به سمت گیاه منتقل نمی‌شود و در نتیجه روند رشد دچار مشکل نخواهد شد.

در نهایت به یاد داشته باشید که حداکثر بهره‌ وری سیستم گرمایشی در گلخانه‌های تجاری اهمیت بالایی دارد، منابع ارزشمندی وجود دارد که می‌تواند به حفظ و ذخیره گرما و در نتیجه افزایش بهره‌وری گلخانه شما کمک کند. برای گلخانه‌های بزرگ‌تر گرم کردن کلی فضا می‌تواند یک تلاش زمان گیر و پرهزینه باشد، بنابراین روش‌هایی را انتخاب و اجرا کنید که می‌تواند در این راستا تا حد قابل توجهی به شما کمک کند.

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *