توری شید

احتمالا شما نیز به این موضوع توجه کرده‌اید که گلخانه‌ها آسیب‌پذیری نسبتا زیادی در برابر عوامل محیطی دارند، زیرا به هر حال این سازه‌ها مصنوعات انسان هستند و در برابر سازه‌های خداوند مانند باد و باران و خورشید و دیگر مخلوقات، مقاومت زیادی نمی‌توانند از خود نشان دهند.

یکی از موضوعاتی که می‌تواند در ایجاد و حفظ گلخانه مهم باشد وجود نور خورشید است و می‌توان در این مورد این موضوع را بیان کرد که با استفاده از نور مناسب گلخانه‌ای مهم و مفید را می‌توان ایجاد کرد و گیاهانی که در آن رشد می‌کنند نیز از کیفیت مناسبی برخوردار هستند.

یکی از مهم‌ترین نیازهای هر گیاه برای رشد نور است که می‌توان آن را به کمک اتوماسیون گلخانه ها تامین کرد.
استفاده از نور در گیاهان می‌تواند عمل فتوسنتز را با سرعت مواجه کنند و یا می‌تواند گیاهان را از بین ببرد، زیرا همانطور که می‌دانید استفاده از نور زیاد برای رشد گیاهان می‌تواند آسیب‌های بسیاری را در آن‌ها ایجاد کند که با گذشت زمان می‌شود گفت که این آسیب‌ها، جدی شده و به گیاهان آسیب می‌رساند.
به همین دلیل انسان‌ها به دنبال یافتن راه حلی برای استفاده مطلوب از نور خورشید بودند نور خورشید می‌تواند به گیاهان برای ادامه زندگی کمک کند.
اما همانطور که به گفته شد استفاده از نور زیاد می‌تواند در پایان برگ‌های آنان را سوزانده و به گیاهان آسیب برساند به همین دلیل در ایجاد و ساخت گلخانه‌ها از وسیله‌ای به نام سایبان استفاده می‌شود.

سایبانی که برای گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیر، توری شید یا توری پلیمری است که می‌توان با استفاده از آن، ظرفیت تولید را بالا برد و در مدت زمان کوتاهی می‌توانیم به سود مناسبی دست پیدا کنیم.

توری شیداستفاده از توری شید تابیدن یکنواخت نور را بیشتر کرده وضعیت شبکه‌ها و پکیج‌ها در گلخانه را بهبود می‌بخشد و از طرفی باعث می‌شود که به گیاهان موجود در گلخانه، به میزان کافی و به اندازه نور برسد.
این سازه‌ها که به عنوان سایبان از آنها استفاده می‌شود در برابر دما نیز مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند به صورتی که دمای منفی سی تا مثبت ۸۰ درجه را می‌توانند تحمل کنند.

با استفاده از توری شید می‌توان سایه‌های متفاوتی را تولید کرد به این صورت که ۳۵ تا ۵۰ درصد سایه می‌تواند در این روش به وجود بیاید. با توجه به اقلیم موردنظر و سایبان موردنظر یکی از اعداد در این بازه را می‌تواند در بر بگیرد و هر مقدار سایه را تولید نماید.

استفاده از توری شید اشعه‌های ماورای بنفش و مضر خورشید را تا درصدی کم کرده این مورد گیاهان کمک می‌کند تا رشد نمایند.
از ویژگی‌های ظاهری و فیزیکی توری شید به رنگ و اندازه آن می‌توان اشاره کرد و در مورد آن می‌توان گفت دارای رنگ‌های سفید و سیاه است که در بین آنها سبز تیره پرکاربردترین رنگ است.
در مورد اندازه این نوع توری‌ها و سایبان‌ها می‌توان گفت که عرض آنها اعدادی شامل ۲، ۴، ۶، ۸ و ۱۰ است و طولی برابر با ۵۰ دارد.
استفاده از توری شید در کم کردن دما و مطلوب کردن آن موثر است و می‌تواند بین ۸ تا ۱۰ درجه دما را کم کرده و آن را کاهش دهد و به دمای مطلوب برای رشد گیاهان برساند که در این صورت محصول مناسب در کیفیت‌تری را می‌توان در گلخانه تولید کرد.

ویژگی‌های سایبان گلخانه یا توری شید

اگر بخواهیم در مورد سایبان‌های پلیمری صحبت کنیم و آن را برای شما توضیح دهیم می‌توان گفت شامل وزن کم، عمر طولانی، قیمت اقتصادی، نصب آسان و بعد از آن استقامت در برابر خوردگی و در آخر کاهش هزینه منابع انسانی است در ادامه در مورد هر کدام از آنها صحبت کرده مفصل توضیح می‌دهیم.

  1. وزن کم
  2. عمر طولانی
  3. قیمت اقتصادی
  4. انعطاف پذیری
  5. داشت و برداشت آسان
  6. نصب آسان
  7. استقامت در برابر خوردگی
  8. کاهش هزینه‌های منابع انسانی و استخدام کارگر

در ادامه هر یک از موارد فوق را بررسی خواهیم کرد.

هوشمند سازی گلخانه

۱. وزن کم

موضوعی که برای برخی از گلخانه‌ها بسیار مورد توجه است وزن سازه‌های گلخانه‌ای است، توری شید سازه‌هایی با وزن کم را ایجاد می‌کند و با استفاده از آن می‌توانند وزن این سازه‌ها را کم‌تر کنند، البته بهتر است وزن این سازه‌ها تا قدری بالا باشد تا بتواند در برابر باد از خود مقاومت نشان دهد.

۲. عمر طولانی

عمر طولانی یکی دیگر از ویژگی‌های گلخانه‌ها این است که برای احداث با هزینه زیادی روبرو هستند و در صورت از بین بردن هزینه‌های اضافی می‌توانند هزینه‌های تمام شده را کمتر نمایند و البته اگر موادی که استفاده می‌شود را بتوان با مقاومت بیشتری یافت و از مواد مقاومی استفاده کرد، در این صورت می‌شود گفت که علاوه بر کم کردن هزینه‌های تمام شده می‌توان از هزینه‌های ساخت و ترمیم نیز جلوگیری کرد.
استفاده از توری شید، این امکان را به ما می‌دهد که از مواد و متریال‌های اولیه و مناسب استفاده کنند که در نتیجه آن عمری طولانی را می‌توانند به سازه‌های گلخانه‌ای خود هدیه دهند.

۳. قیمت اقتصادی

کشاورزان و باغداران به دنبال استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت‌تری برای از بین بردن هزینه‌های اولیه هستند، استفاده از توری‌های پلیمری می‌تواند هزینه احداث گلخانه را تا حدودی کاهش دهد و انگیزه برای استفاده از آن‌ها را بیشتر نماید.

۴. انعطاف پذیری

استفاده از محصولات انعطاف پذیر می‌تواند این امکان را به ما بدهد تا بتوانیم از آنها مواد و محصولات جدیدی را بسازیم استفاده از مواد اولیه انعطاف پذیر برای انسان‌ها در ایجاد گلخانه می‌تواند بسیار مهم باشد، به همین دلیل برای احداث این گلخانه‌ها از ورق‌های پلیمری به منظور انعطاف بیشتر استفاده می‌شود.

هوشمند سازی گلخانه

۵. داشت و برداشت آسان

یکی از نیازهای اولیه گیاهان همانطور که گفته شد نور است با استفاده از آن می‌توان داشت و برداشت گیاهان را آسان‌تر کند، زیرا با استفاده از این سایبان‌ها نیاز به کنترل نور نیست و گیاهان نیز در مرحله رشد خود نیاز به داشت یا توجه ویژه‌ای ندارند.

۶. نصب آسان

از جمله ویژگی‌های مهم در توری شید می‌توان به نصب آسان اشاره کرد، زیرا این نوع سازه‌ها اگر نصب آسانی داشته باشد در این صورت برای احداث گلخانه نیاز به منابع انسانی و کارگر را کمتر می‌کند و اینگونه از هزینه‌های احداث می‌کاهد.

۷. استقامت در برابر خوردگی

استفاده از سم‌ها و مواد شیمیایی متفاوت در گلخانه‌ها امری عادی تلقی می‌شود تنوع مواد شیمیایی می‌توانند گیاهان و سازه‌های گلخانه آسیب برساند و به همین دلیل به دنبال یافتن موادی برای از بین بردن این ویژگی هستیم که با استفاده از سایبان‌ها توری شید می‌توان این امکان را فراهم کرد و می‌شود که مقاومت بیشتری در برابر این مواد داشته باشند.

۸. کاهش هزینه‌های منابع انسانی و استخدام کارگر

با توجه به اینکه این نوع از گلخانه‌ها دارای نصب آسان هستند، می‌توان گفت که هزینه‌های زیادی را برای استخدام نیروی انسانی متحمل نمی‌شویم چرا به آسانی می‌توان این سازه‌ها را در محل خود نصب کرده و حتی خود ما نیز می‌توانیم این کار را انجام دهیم.
علاوه بر این، هوشمند سازی گلخانه یک روش بسیار عالی برای کاهش هزینه‌های کارگر و سایر هزینه‌های جانبی است.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *