انواع گلخانه‌ها

به طور کلی بسیاری از کشاورزان علاقه‌مند به انتخاب طیف گسترده‌ای از فضاهای در حال رشد برای گیاهان هستند.
سه گزینه اصلی برای انتخاب شامل تونل‌های مرتفع، گلخانه‌ها و خانه‌های حلقه‌ای است.
با این حال انتخاب صحیح انواع گلخانه‌ها نیاز به درک عمیق از تفاوت میان این محل‌ها دارد، از طرفی لازم است بدانید که هر کدام چه مزایایی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

انواع گلخانه‌ها

انواع گلخانه‌ها عبارتند ز:

  1. تونل‌های مرتفع
  2. گلخانه‌ها
  3. گلخانه‌های حلقه‌ای

در ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

۱. تونل‌های مرتفع، انعطاف‌پذیری بی‌نظیر در تمام فصل‌ها

در حالی که آن‌ها اغلب با گلخانه‌های سنتی اشتباه گرفته می‌شوند، تونل‌های مرتفع نمایانگر توسعه نسبتا جدید رشد گیاهان در باغداری به شمار می‌آیند.
با توجه به مزایا و محدودیت‌های خاصی که لازم است قبل از بهره‌برداری حتما در نظر گرفته شوند.

انواع گلخانه‌ها

اگرچه این مکان‌ها کاملا مشابه به گلخانه‌های استاندارد هستند، با این حال تونل‌های بلند به طور منحصر به فرد طراحی شده‌اند تا سبک تر، متحرک، منعطف و همه کاره‌ نسبت به نمونه‌های قدیمی ظاهر شوند. این امر به افزایش مزایای منحصر به فرد آن‌ها کمک می‌کند.

اگرچه واضح است که چرا نام آن‌ها تونل‌های مرتفع است، با این حال تفاوت اصلی میان آن‌ها و گلخانه‌های سنتی این است که این تونل‌ها دارای ارتفاع بلندتر از مکان‌های استاندارد و سنتی هستند.

در ابتدا این تغییر برای تامین یک نیاز خاص ایجاد شد: توانایی حرکت تراکتور و سایر ماشین‌آلات بلند که نیاز بود در این مکان‌ها حاضر باشند. از آنجایی که اندازه بسیاری از گلخانه‌های سنتی بلند نیست تا دستگاه‌های مورد نیاز در آن‌ها قرار گیرد، تونل‌های بلند ساخته شدند تا به تولیدکنندگان این امکان را بدهند که از این فضا در جهت تولید استفاده کنند.

تونل‌های بلند اولیه در واقع به عنوان فضاهایی که برای تردد ماشین‌آلات بزرگ مورد نیاز بودند، موثر واقع می‌شدند، اما طولی نکشید که توجه بسیاری از باغداران و کشاورزان را در سراسر جهان به خود جلب کردند، به شکلی که امروزه بسیاری از تولیدکنندگان از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند.

تنها به کمک یک لایه پوشش، تونل‌های بلند گزینه‌های مناسبی برای پرورش انواع گیاهان به شمار می‌آیند.
کشاورزان با در اختیار داشتن محصولاتی که مستقیما در زیر تونل کاشته می‌شوند، می‌توانند از این پوشش برای محافظت از انواع محصولات در هنگام تولید استفاده کنند.

گلخانه در اصفهان

این انعطاف‌پذیری محیط رشد مناسب را برای گسترش تولید در سایر فصل‌ها نیز فراهم می‌کند، به شکلی که از محصولات زراعی برای بدترین شرایط آب و هوایی نیز حفاظت شود.

مهم‌ترین ویژگی‎های تونل‌های مرتفع عبارتند از:

  1. نصب آسان تونل‌های مرتفع
  2. سهولت در کنترل و تنظیم

در ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

۱. نصب آسان تونل‌های مرتفع

تونل‌های بلند به طور خاص برای به حداقل رساندن زمان نصب، طراحی شده‌اند. دوام و قدرت کلی آن‌ها باعث می‌شود تا امروزه بسیاری از باغداران استفاده از آن را ترجیح دهند.

به طور معمول و تنها با استفاده از یک لایه پوشش (به جای چندین لایه‌ای که در گلخانه‌های سنتی استفاده می‌شود)، بدون کنترل برق و یا محیط، تونل‌ها با حداکثر بهره‌وری ساخته می‌شوند.
از آنجا که احداث این مکان‌ها به پایه و اساس سنتی احتیاج ندارد، تونل‌های مرتفع می‌توانند به طور قابل توجهی سریع و آسان‌تر از یک گلخانه استاندارد نصب شوند.

۲. سهولت در کنترل و تنظیم

به لطف طراحی سبک و راه اندازی آسان این تونل‌های مرتفع، آن‌ها یک مزیت عمده نسبت به گلخانه‌های سنتی ارائه می‌دهند و آن قابلیت جابجایی است.

تمام این مزایای منحصر به فرد در یک تونل مرتفع، باعث می‌شود تا کنترل دقیق‌تری بر روند رشد گیاهان فراهم شود.

بهترین گلخانه‌ها در اصفهان

حتی اگر یک تونل بلند به طور خاص منعطف باشد، این بدان معنا نیست که نمی‌تواند انتظارات کشاورزان و باغداران را برآورده کند، بلکه قادر به ارائه بسیاری از ویژگی‌های مهم و مورد نیاز آن‌ها خواهد بود.

آن‌ها می‌توانند به کمک کنترل‌های محیطی، سیستم‌های تهویه و حتی برق به خوبی گلخانه‌های سنتی عمل کنند. این می‌تواند به منزله یک ابزار قدرتمند برای رشد محصولات زراعی محسوب شود.

۲. گلخانه‌ها، ارائه قدرت و دوام عالی برای رشد

یک گلخانه سنتی واقعی و بادوام قادر است حتی بدترین شرایط را تحمل کند و یک فضای رشد مناسب برای اکثر گیاهان را فراهم آورد.
با استفاده از هوشمند سازی گلخانه و روش‌های محافظتی که اغلب فراتر از تونل‌های بلند و گلخانه‌های حلقه‌ای ارائه می‌شوند، آن‌ها می‌توانند فضای مناسب را برای تولید محصولات شما فراهم کنند.

مهمترین ویژگی‎های گلخانه عبارتند از:

  1. مقاوم در برابر سخت‌ترین شرایط آب و هوایی
  2. اضافه کردن کنترل‌های محیطی

در ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

۱. مقاوم در برابر سخت‌ترین شرایط آب و هوایی

گلخانه به طور معمول شامل یک سیستم با پوشش‌های مقاوم و بادوام و سیستم‌های پشتیبانی قوی برای نگه داشتن منطقه در حال رشد می‌باشد.

در کنار هم این عوامل باعث افزایش توانایی گلخانه در گسترش فصل رشد می‌شود و با گذشت فصل بهار و پاییز می‌توان زمان رشد محصولات را افزایش داد، در این صورت حمایت کامل از کشاورزی در تمام طول سال به عمل می‌آید.
گلخانه‌ها عاری از حشرات و دور از بیماری‌های مشکل ساز خاک می‌توانند بسیاری از مشکلات رایج توسط کشاورزان و باغداران را کاهش دهند. همچنین می‎توان آن‎ها را به اتوماسیون گلخانه مجهز کرد.

گلخانه‌های حلقه‌ای

۲. اضافه کردن کنترل‌های محیطی

مانند هر فضای محصور در یک محیط داخلی عواملی مانند گرما، رطوبت و نور به سرعت می‌تواند دردسرساز شود.
تحت این شرایط ممکن است بسیاری از بیماری‌ها و آفات در محیط پخش شود. چگوگی حفظ رطوبت گلخانه اهمیت زیادی دارد.
به همین دلیل سیستم‌های کنترلی در گلخانه به صورتی طراحی شده‌اند که به پیشگیری از این موارد و به حفظ آب و هوا در بدترین شرایط کمک کند.

۳. گلخانه‌های حلقه‌ای

این نوع از گلخانه‌ها اغلب در باغ‌ها، حیاط خلوت و مزارع در مقیاس کوچک وجود دارند.
در واقع می‌توان گفت آن‌ها تونل‌هایی هستند که برای حفظ مزایای گلخانه‌ها در ابعاد کوچک‌تر ارائه می‌شوند.

مهم‌ترین ویژگی درباره آن‌ها این است که نیازی به پایه‌های بادوام، کنترل‌های محیطی و سیستم‌های پیچیده ندارند.
آن‌ها می‌توانند به سرعت در کنار محصولات شما نصب شود تا در فصل مورد نظر برای رشد گیاهان، به محافظت از آن‌ها کمک کنند.

معمولاً کشاورزان با قرار دادن چندین گلخانه حلقه‌ای در کنار یکدیگر مکان مناسبی را برای کشت محصولات در فصل بهار و یا اواخر زمستان ایجاد می‌کنند.

گلخانه‌های حلقه‌ای برای محافظت از گیاهان در فضای باز ایده‌آل است.

انتخاب روش مناسب برای محافظت از محصولات

نحوه انتخاب تونل‌های مرتفع، گلخانه‌های سنتی و یا گلخانه‌های حلقه‌ای، به نوع محصول و فصلی که در آن اقدام به کشت می‌کنید بستگی خواهد داشت.
نکته مورد نظر در انتخاب انواع گلخانه‌ها این است که هر یک از آن‌ها مزایای قابل توجهی را برای شما ارائه می‌دهند که می‌توانید از آن ویژگی‌ها در کشت محصولات برخوردار شوید.

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *