بازسازی گلخانه‌های قدیمی

هر چند از منظر بسیاری از کارشناسان، وضعیت اقتصادی امروز برای سرمایه گذاری‌های بزرگ مناسب نیست، با این حال بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که بازسازی گلخانه‌های قدیمی برای افزایش بهره وری آن اقدام کنند.
استفاده از طرح توجیهی اقتصادی می‎تواند به شما کمک کند تا درباره اجرا و یا عدم اجرای بازسازی گلخانه‌های قدیمی بهترین تصمیم‎گیری را کنید.

نگهداری و برنامه ریزی انواع سازه‌ها در بسیاری از پروژه‌های جدید ساختمانی در حال گسترش است.
از طرفی بسیاری از پرورش دهندگان و کشاورزان ترجیح می‌دهند که برای مقاوم سازی و نوسازی گلخانه‌های خود اقدام کنند.

بازسازی گلخانه‌های قدیمی

چندین نکته از راه‌های احتمالی برای مشکلات متداولی که ممکن است بسیاری از سازندگان با آن مواجه باشند وجود دارد که می‌تواند به بهبود ساختار کمک کند.
این روش‌ها عبارتند از:

  1. رفع مشکلات کارایی گلخانه
  2. نیاز به افزایش تولید
  3. محیط پرورش محصول ایده آل نیست
  4. افزایش مشکلات و هزینه‌های عملیاتی
  5. روش‌های پیشنهادی

در ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

گلخانه‌های قدیمی

۱. رفع مشکلات کارایی گلخانه

می‌توانید با تغییر و جایگزینی نیمکت‌های نگهدارنده گیاهان برای پیاده سازی نظم به گلخانه خود کمک کنید.
انواع مختلفی از نیمکت‌های متحرک وجود دارد که به شما کمک می‌کند برای ایجاد راهرو در میان گل‌ها اقدام کنید. با تغییر عرض راهروها در گلخانه می‌توانید به صورت کارآمدتر بین نیمکت‌ها حرکت کنید و به بررسی گیاهان بپردازید.

با استفاده از سیستم‌های حمل و نقل مانند چرخ دستی‌های ریلی، سیستم‌های سبد متحرک و یا تسمه‌های نوار نقاله می‌توانید در انتقال گیاهان در کوتاه‌ترین زمان اقدام کنید.
به یاد داشته باشید اگر سیستم انتقال گیاهان در گلخانه به خوبی پشتیبانی شود، می‌توانید برای تنظیم برنامه‌های جدید وارد عمل شوید.

اگر گلخانه در تابستان به شدت گرم می‌شود لازم است به کمک جابجایی هوا و استفاده از سیستم‌های تهویه برای تغییر شرایط آب و هوایی اقدام کنید.
ایجاد یک محیط کار مناسب منجر به افزایش بهره وری گلخانه شما خواهد شد.

برای اتوماسیون گلخانه، آبیاری، کوددهی، تهویه تنظیمات سایه و روشنایی می‌توانید از سیستم‌های کنترل خودکار محیطی استفاده کنید.

سیستم تهویه گلخانه

۲. نیاز به افزایش تولید

نیمکت‌های متحرک در این بخش نیز به کمک شما می‌آیند. به طور معمول آن‌ها می‌توانند ۲۵ درصد فضای تولید بیشتری را نسبت به نیمکت‌های ثابت برای شما به وجود بیاورند.

اگر در حال برنامه‎ریزی برای بازسازی گلخانه‌های قدیمی و ارتقای گلخانه خود هستید می‌توانید با تنظیم مجدد سقف و پوشش آن این کار را انجام دهید.

برخی از مواد از جمله اکریلیک و حتی شیشه می‌تواند بیشترین میزان نور مورد نیاز را برای گل‌های شما فراهم کند.

با استفاده از سطح نور می‌توانید برای تغییر سیستم‌های روشنایی و یا سایه‌های تکمیلی اقدام کنید.
این روش می‌تواند یکی از گام‌های موثر در افزایش تولید باشد و فرصت خوبی را برای آمادگی شما در ورود به بازار در مناسب‌ترین زمان فراهم کند.

۳. محیط پرورش محصول ایده آل نیست

اگر در گلخانه‌های قدیمی شما سیستم‌های تهویه و سرمایش و گرمایش وجود ندارد، در نظر گرفتن آن‌ها می‌تواند ساده‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راه در مقاوم سازی ساختار باشد.
تجهیزات بسیار زیادی وجود دارد که با به کارگیری آن‌ها می‌توانید به صورت دستی و اتوماتیک در تنظیم نور و شرایط آب و هوایی گلخانه اقدام کنید. توجه به تغییرات تهویه باعث می‌شود که محیط رشد گیاهان انعطاف پذیر شده و تغییر رطوبت و افزایش جریان هوا به آن‌ها کمک کند.

گلخانه‌ها در گذشته

بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می‌دهند که با مرتفع کردن سقف در بازسازی گلخانه‌های قدیمی خود اقدام کنید.
هوشمند سازی گلخانه می‌تواند به بهبود محیط رشد گیاهان شما کمک کند.

۴. افزایش مشکلات و هزینه‌های عملیاتی

با نصب پرده‌های انرژی می‌توانید گرما را در فصل زمستان ذخیره کنید و باعث صرفه جویی آن شوید.
آن‌ها می‌توانند با فراهم کردن سایه به خنک نگه داشتن گلخانه شما در ماه‌های تابستان کمک کنند.

منافذ گلخانه را بررسی کنید چرا که ممکن است با گذشت زمان و قرار گرفتن گلخانه در معرض آفتاب، باد، باران و برف، مهر و موم آن دچار آسیب و یا نقص شود.
این مسئله بدان معنی است که مشکل دریچه‌های آن، ممکن است هزینه‌های بیشتری را برای شما ایجاد کند، زیرا در این حالت گرما از گلخانه شما خارج می‌شود. پوشش ضعیف می‌تواند بر عملکرد گلخانه شما تاثیر بگذارد. با اعمال تهویه مطبوع در گلخانه می‌توانید برای افزایش دوام آن اقدام کنید.

صرف نظر از دلایلی که برای مقاوم سازی گلخانه‌های قدیمی خود در نظر می‌گیرید، بهتر است بررسی کنید که عدم وجود آن‌ها بر کارایی و راندمان کار شما چه تاثیری دارد. در این شرایط راحت‌تر قادر خواهید بود تا برای ساخت مجدد و متفاوت اقدام کنید.

روش‌های نگهداری از گلخانه

با وجود تمام مسائل بیان شده حتی در بهترین زمان‌ها بسیاری از تولید کنندگان و پرورش دهندگان کوچک و متوسط قادر به جایگزین کردن و نوسازی ساختار خود نیستند.
به همین دلیل می‌توانید با فناوری‌های ارزان قیمت سازه‌های خود را به روز رسانی کنید. این مسئله باعث افزایش راندمان تولید با ریسک کمتر خواهد شد.

به طور خاص ممکن است بسیاری از تولیدکنندگان با افزایش عایق بندی، کاهش نشتی هوا، نصب سیستم‌های گرمایشی با راندمان بالا، استفاده از ارزان‌ترین منابع سوخت در دسترس، نصب پمپ‌ها و موتورها با سرعت متغیر و تغییرات برنامه‌ریزی برای کاهش مصرف انرژی، میزان حفاظت از انرژی گلخانه‌های خود را افزایش دهند.

۴. روش‌های پیشنهادی

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم با اضافه کردن پرده‌های انرژی و سایه بان، تنظیم مجدد سقف، اضافه کردن کنترل‌های محیطی، تغییرات نحوه آبیاری، تغییرات نیمکت‌های نگهداری برای بهبود فضا و به روز رسانی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، می‌توانید به شکل کاملا موثر در بازسازی گلخانه‌های قدیمی خود اقدام کنید. در این شرایط مشکلات ناشی از ساختار قدیمی به شکل چشمگیری کاهش یافته و در نتیجه می‌توانید با حفظ سازه اصلی برای استفاده مجدد از آن‌ها وارد عمل شوید.
با توجه به مزیت رشد گیاهان در گلخانه بازسازی گلخانه‌های قدیمی توجیه اقتصادی دارد.

 

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *