آماده سازی گلخانه

فرارسیدن هوای گرم برای بسیاری همواره هیجان انگیز و جذاب است.
علاوه بر آن می‌تواند یک زمان فوق‌العاده برای بسیاری از کشاورزان در پرورش گیاهان گلخانه‌ای باشد. نکات بسیار زیادی برای آماده سازی گلخانه وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا گلخانه را در فصل بهار برای رشد گیاهان و گل‌ها آماده کنید.

نکات مهم برای آماده سازی گلخانه در فصل بهار

نکات مهم برای آماده سازی گلخانه در فصل بهار عبارت است از:

  1. بررسی تجهیزات حمل و نقل و تولید
  2. آمادگی پرسنل
  3. پایان تعمیرات زمستانی
  4. کنترل شرایط اقلیمی
  5. تمیز کردن بهاری
  6. دفع آفات
  7. از بین بردن درهم و برهمی محیط
  8. تغییرات اساسی

در ادامه هر یک از موارد فوق را توضیح خواهیم داد.

آماده سازی گلخانه

۱. بررسی تجهیزات حمل و نقل و تولید

قبل از فرا رسیدن فصل بهار بهتر است که موجودی کالای مورد نیاز خود را فهرست کنید و مواد حمل و نقل را سفارش دهید.
به این ترتیب می‌توانید آماده هجوم سفارشات و تقاضای متعدد در فصل بهار باشید. هیچ چیز بدتر از یافتن تجهیزات حمل و نقل مورد نیاز در هنگام سفارش‌های بزرگ وجود ندارد.
به همین دلیل بهتر است تا پیش بینی لازم برای نیازها و وسایل خود را برای پروژه‌های عظیم‌تر انجام دهید. لازم است مطمئن شوید که تمام تجهیزات تولیدی مورد نیاز برای پرورش گل‌ها و گیاهان در گلخانه را فراهم کرده‌اید.
اگر با این تجهیزات آشنایی ندارید، بهتر است هرچه زودتر درباره آن‌ها تحقیق کنید تا در فصل تولید اجرای برنامه‌ها روان‌تر و سریع‌تر اتفاق افتد.

۲. آمادگی پرسنل

عبور از فصل شلوغ بهار بدون پرسنل خوب و کارآمد به سختی ممکن خواهد بود.
از آنجایی که تولید گیاهان در این فصل بیش از گذشته انجام می‌گیرد، لازم است که برای شروع استخدام کارمندان متبحر و مجرب اقدام کنید. حتی اگر افراد با تجربه‌ای را سراغ ندارید می‌توانید با آموزش کارکنان خود آن‌ها را برای روبه‌رو شدن با چالش‌ها آماده کنید.
مهم است که کارکنان شما از شرایط کار در گلخانه آگاه باشند. معمولا با توجه به روزهای طولانی و کار در آخر هفته لازم است با افرادی کار کنید که مشکلی با این مسئله نداشته باشند.
از طرف دیگر اطمینان حاصل کنید که کارمندان عادی و فصلی شما انعطاف پذیر و مایل به پذیرش مسئولیت‌هایی هستند که ممکن است با نقش روزمره آن‌ها هماهنگ نباشد.

گلخانه اصفهان

۳. پایان تعمیرات زمستانی

آخرین کاری که لازم است قبل از شروع فصل بهار انجام دهید این است که تجهیزات معیوب و یا شکسته خود را تعمیر کنید، زیرا پس از شروع تقاضا اولویت شما تحویل سفارشات مشتریان است.
با توجه به تعمیرات و نگهداری منظم و پیشگیرانه در گلخانه، این بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه چالش در فصل شلوغ کاری خواهد بود.

کاری که می‌توانید انجام دهید این است که در اطراف گلخانه خود قدم بزنید و به دنبال آسیب‌هایی مانند شیشه‌های شکسته و ترک در پوشش‌ها و یا سوراخ باشید.
اگر ساختار شما از وضعیت مطلوبی برخوردار باشد سیستم به روشی مناسب کار خواهد کرد.
از طرف دیگر لازم است نصب پرده انرژی در گلخانه به موقع انجام گیرد و سیستم‌های خنک کننده را قبل از رسیدن به اوج گرما کنترل کنید. بررسی پمپ‌ها و سایر تجهیزات رشد گیاهان از دیگر مواردی است که لازم است بررسی شوند.

۴. کنترل شرایط اقلیمی

به جای این که تا رسیدن آب و هوای گرم انتظار بکشید و سپس برای برنامه‌ریزی اقدام کنید، لازم است قبل از شروع آن برنامه خود را تنظیم کنید، زیرا ممکن است با گذر زمان حجم کار شما به طرز چشمگیری افزایش یابد.
تغییرات دما، تنظیمات سایه و نور خورشید، سیستم‌های خنک کننده و گرمایش و اتوماسیون گلخانه ها همه باید بررسی و تنظیم شوند تا شرایط آب و هوایی در حالت مناسب با نیاز گیاهان تنظیم شود.

یکی از مواردی که می‌تواند به طرز چشمگیری به شما کمک کند بررسی شرایط آب و هوای گلخانه و ثبت سوابق سال‌های گذشته است.

راه‌اندازی گلخانه در بهار

۵. تمیز کردن بهاری

هر چند فرایند تمیز کردن در پایان زمستان انجام می‌شود، با این حال بهتر است قبل از فصل بهار اطمینان حاصل کنید که کلیه فضای کاری و گلخانه به دور از شلوغی اداره می‌شود، زیرا خارج از کنترل بودن این شرایط می‌تواند باعث شود تا مدیریت کارها دشوارتر باشد.
این مسئله باعث کاهش بهره‌وری و راندمان تولید گیاهان در گلخانه خواهد شد.

تهیه یک فهرست برای تمیز کردن و منظم کردن همه چیز می‌تواند به اولویت بندی برنامه‌های کاری شما کمک کند. ابتدا سعی کنید کارهای کوچک‌تر و ساده‌تر را انجام دهید و سپس برای اقدامات بزرگ وارد عمل شوید.

۶. دفع آفات

معمولاً آغاز آب و هوای گرم در بهار باعث ایجاد آفات می‌شود. به همین دلیل با اقدامات احتیاطی خاص در داخل و اطراف گلخانه می‌توانید شدت رشد آن‌ها را کاهش دهید.
از بین بردن علف‌های هرز قبل از تغییر فصل و یا جلوگیری از خشک شدن هوای محیط می‌تواند در این امر به شما کمک کند.
بهتر است موجودی خود را درباره وجود کافی سموم و دفع آفات بررسی کنید.
علاوه بر این علف کش‌ها برای مناطقی که مستقیماً با قسمت‌های خارجی گلخانه در تماس هستند، یک عنصر ضروری برای دور نگهداشتن آفات محسوب می‌شود. آفات می‌توانند در چمن و میان علف‌های هرز اطراف محیط گلخانه و یا درون آن رشد کنند، به همین دلیل از بین بردن این گیاهان به طرز چشمگیری باعث کاهش آن‌ها می‌شود. بنابراین جلوگیری از رشد علف‌های هرز در گلخانه‌ها و باغ‌ها مساله‌‌ی مهمی است.

نگهداری از گلخانه

۷. از بین بردن درهم و برهمی محیط

شاید برای شما جای تعجب باشد اما هر چه میزان درهم و برهمی در یک محیط ثابت و بیشتر باشد، می‌تواند بر کارایی عملکرد آن تاثیر بگذارد.
اگر منطقه حمل و نقل شما بدون نقص و به خوبی سازمان یافته باشد، شانس شما در تحویل به موقع سفارش مشتریان افزایش می‌یابد.

به همین دلیل بهتر است تا فرا رسیدن فصل بهار اطمینان حاصل کنید که چیز مرتب و منظم در مکانی که برای آن‌ها تعبیه شده واقع شده‌ است. این می‌تواند بهره وری شما را به حداکثر میزان ممکن برساند. گاهی اوقات کوچکترین تغییر نیز می‌تواند باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شود.

۸.  تغییرات اساسی

ممکن است به این نتیجه رسیده باشید که قبل از فرا رسیدن فصل بهار تغییرات اساسی در پوشش سازه‌های گلخانه‌ای خود ایجاد کنید.
از آنجایی که ممکن است این کار به زمان زیادی نیاز داشته باشد، لازم است تمام اقدامات و تجهیزات مورد نیاز برای آن فراهم شود.

به یاد داشته باشید که توجه به این نکات می‌تواند به طور قابل توجهی در عملکرد و بهره وری گلخانه شما تاثیرگذار باشد.
علاوه بر موارد عنوان شده نکات و روش‌های دیگری مانند هوشمند سازی گلخانه وجود دارد که به شما کمک می‌کند. بنابراین با آشنایی با آن‌ها می‌توانید گلخانه خود را طبق برنامه‌ای که طراحی کرده‌اید، تغییر دهید.

پست های پیشنهاد شده

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *